Mohsen

اصفهان و نگاهی کوتاه

Rate this Entry
فرصتی شد تا روز 22 فرودین امسال ( 1391 ) برای 2 روز به اصفهان بروم. در یک نگاه سریع در این مدت کوتاه مواردی بود که بیشتر نظرم را جلب کرد :

نوع زندگی و روال آن در هر شهر توسط افکار و خواست مردم همان شهر ساخته شده . در اصفهان آن چه که فراوان به چشم می خورد علاقه مردم به هنر و زیبایی بود . خیابان هایی با آسفالت های سالم ( که در سایر شهرهای کشور کمتر به چشم می خورد ) و همین طور شهری پاکیزه ( در مقایسه با بندر توریستی انزلی کاملا چشم گیر است ) با مردمانی معتقد به مذهب خصوصا در کار و کسب حلال .
قیمت ها نسبت به شمال کشور بسیار مناسب است . به طور مثال هزینه ی اقامت 1 نفر در یک هتل 4 ستاره در حدود 50.000 تومان بود که در مقایسه با بندرانزلی که در عید امسال هتل ها کاملا پر بود و هزینه یک سوئیت معمولی با فاصله از دریا 300.000 تومان بود حداقل . همین طور هزینه ی غذا و نیز حمل و نقل .
استفاده اتوبوس ها از کارت هوشمند به جای بلیط های سنتی چیزی است که من فکر نمی کنم فرهنگ آن در طی 10 سال آینده در شهر خودم ( رشت ) جا بیافتند.
نکته ی قابل توجه دیگر روشن بودن و به روز بودن طرز فکر بیشتر افراد مسن و پیر در اصفهان بود که برای من جالب بود . شاید تفاوت به خاطر فرق طرز فکر یک صنعت گر با کشاورز باشد اما غالبا در اینجا افراد مسن و پیر در امور عادی ( سوار شدن به اتوبوس / مراحعه به ادارات ) 80 % خود را به ندانستن و ناتوانی فکری می زنند تا سایرین به کمکشان بیایند یا کارشان خارج از روال عادی انجام بگیرد و 19% هم واقعا از نظر فکری و استفاده از وسایل و امکانات شهری ناتوان هستند. اما وضعیت در اصفهان متفاوت به نظر می رسید.

علاقه مردم به مذهب و هنر و نیز شهرشان مشهود بود. در نقطه ی خاصی در مسجد شیخ لطف الله که دارای ویژگی خاص انعکاس صدا بود گروهی از دختران دانش آموز سرود ( ای ایران ای مرز پر گوهر ... ) را خواندند که همه ی حاضرین را تحت تاثیر قرار داد .

همه جای دنیا خوبی ها نقص های خاص خود را دارد و این موضوع هم نسبی است . در این نوشته ی کوتاه سعی من فقط مطرح کردن چند مورد مثبت که نظرم را جلب کرد بود . و در ادامه چند عکس :

برای دیدن عکس ها در سایز بزرگتر روی هر عکس کلیک کنید . ( برای جلوگیری از سنگین شدن صفحه عکس ها کاهش حجم داده شدند ) :

نمایی از داخل کاخ چهل ستون

نمایی از کاخ عالی قاپو

باغ پرندگان

فضای اطراف مناره جنبان و باغ گلها

Submit "اصفهان و نگاهی کوتاه" to Google Submit "اصفهان و نگاهی کوتاه" to del.icio.us Submit "اصفهان و نگاهی کوتاه" to StumbleUpon

Comments