Mohsen

سفر به ترکیه استانبول بخش دوم - عکس ها Istanbul

Rate this Entry
توضیحات و اطلاعت مربوط به این سفر در " بخش نخست سفر به استانبول - ترکیه " گفته شد. در ادامه فقط عکس هایی که گرفتم با شرح مختصر اینجا قرار می دهم. در نقشه ای که در بخش نخست این سفرنامه قرار دادم عمده جاهای دیدنی و تاریخی را مشخص کرده بودم و الان تصاویر مربوط به هر یک از این مکان ها در حد مقدور . استانبول جاهای دیدنی زیاد دارد و با سه روز غیرممکن است که جاهای "باید دید " رو ببینید . خودم حدود یک هفته استانبول بودم و توصیه می کنم از تور رایگان و سایر تورها استفاده نکنید و خودتون با برنامه ریزی این شهر را ببینید تا در زمان صرفه جویی شود. برای خرید هم LCwaikiki و Defacto با قیمت مناسب می باشند. سایر مارک ها هم گاهی فروش ویژه با تخفیف می گذارند .
در ادامه شما را به یک تور مجازی دعوت می کنم با اشتراک قسمتی از آلبوم عکس هایم از استانبول :
عکس ها از راست به چپ ، از نمای کلی به داخلی قرار داده شده اند . (عکس ها در دو سایز هستند دوربین SLR و موبایل )
(برای دیدن عکس ها در سایز بزرگتر روی آنها کلیک کنید )

تصاویر بالا از " ایاصوفیه " یا " Hagia Sophia " هست. بنایی با ابهت زیاد و نورپردازی طبیعی فوق العاده پنجره ها .(اولین عکس بالا سمت راست را از فراز برج "گالاتا " گرفتم )

حتما از طبقه دوم این بنا دیدن کنید و از طبقه دوم عکس Selfi بگیرید. از یکی از پنجره ها به مسجد سلطان احمد(تصویر سمت چپ ) دید دارد .

............
......

تصاویر بالا هم از مسجد سلطان احمد (یا مسجد آبی که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد) می باشد. تصویر اول سمت راست یک نمای کلی از بالای برج گالاتا و تصویر دوم از مقابل ایاصوفیا است.

تصاویر بالا هم آب انبار قدیمی شهر استانبول (Basilica Cistern ) هست و تصویر سمت چپ هم "مدوسا " . در کف آب انبار ماهی ها هستند و زیر مجسمه های مدوسا هم که به عنوان پایه های دو ستون به کار رفته اند سکه ریختند .از محدود جاهایی هست که استانبول کارت قبول نمی کنند و باید بلیط نقدی خرید.

مجموعه کاخ توپقاپی ( Topkapı Sarayı) در تصاویر بالا . توصیه میشه ابتدا به لینک ویکی پدیا مراجعه کنید و حداقل نقشه کلی کاخ ها رو ببینید. از همه جای کاخ خصوصا موزه اشیای اسلامی امکان عکس گرفتن نیست و برای بخش حرم هم بلیط مجزا تهیه کنید که ارزش دیدن دارد.

. از کاخ توپ کاپی که می خواهید خارج شوید قبل از خروجی اصلی تابلو زده به طرف موزه باستانشناسی استانبول . این موزه بزرگ در چند ساختمان چند طبقه و به شکل ها و طراحی های مختلف هست و تصویر بالا فقط یک قسمت هست که اشیا در ویترین شیشه ای قرار دارند این موزه جالب توجه ، قسمت هایی دارد که از نزدیک و بدون شیشه و میله می توانید مجسمه ها تابوت ها و سرستون ها را ببینید .

. تصویر بالا سمت راست که "تک شاخ" معروف هست و تصویر سمت چپ هم فکر کنم همون تک شاخ باشه منتها یه مدل با نمک تر ( مطمئن نیستم )

.
این مجسمه ها و سرستون ها آدم را به یاد کتاب تاریخی " کاماسوترا " می اندازد. در مورد تصویر سمت چپ دقت بیشتری لازم هست .

در استانبول پس از ورود اسلام "همه چیز " منطبق بر اسلام "اصلاح شد " از جمله کلیسای ایاصوفیه که به مسجد اصلاح شد و امروزه شما هم تصاویر مسیح و هم اسماء عربی رو با هم می بینید . اما این مجسمه بیچاره یک مقدار بیش از حد اصلاح شده . از توضیح بیشتر معذورم اما آنچه که دیدم رو نمی خواهم نادیده فرض کنم.

این مکان ها نزدیک هم هستند و اگر مثل من مشتاق بودید می تونید از صبح تا غروب یک روز پیوسته پیاده این جاهای دیدنی رو ببینید بعد دوربین رو تنظیم کنید زاویه های مختلف عکس رو بررسی کنید با دوربین و موبایل جدا عکس بگیرید با سایر توریست های اروپایی صحبت کنید و ازشون درخواست کنید از شما عکس بگیرند و متقابلا شما هم ازشون عکس بگیرید و پس از گشت و گذار طولانی و سپری کردن یک روز در این مکان های زیبا به هتل برگردید و از پا درد نتونید بخوابید !
بعدش هم بیااید از بین 636 تا عکس اینها رو انتخاب کنید و بعد از ویرایش و آپلود در اینجا قرار بدید و توضیح هم بنویسید .
اگر علاقه باشد لذت بخش هم هست.

برای ادامه به "بخش سوم سفر به استانبول " مراجعه نمایید.

محسن - تیرماه 1394
.

Submit "سفر به ترکیه استانبول   بخش دوم - عکس ها Istanbul" to Google Submit "سفر به ترکیه استانبول   بخش دوم - عکس ها Istanbul" to del.icio.us Submit "سفر به ترکیه استانبول   بخش دوم - عکس ها Istanbul" to StumbleUpon

Comments