Mohsen

سفر به گرجستان - تفلیس Georgia - Tbilisi

Rate this Entry
سفری یک هفته ای به گرجستان (تفلیس - باتومی) Georgia - Tbilisi - Batumi :

عکس های بالا نمایی کلی از شهر تفلیس هستند که با توجه به تعداد کم برج های طبقاتی در این شهر بیشتر مکان های دیدنی و معروف در عکس مشخص هست (از پل صلح تا کلیساها و ... ) . برای مطالعه یک سفرنامه کامل از گرجستان می تونید به وبلاگ "بیا تا برویم " مراجعه کنید.

(برای دیدن عکس ها در سایز بزرگتر روی آنها کلیک نمایید. )

تصویر بالا از فراز " نارین قلعه " هست . و کلیسایی که در وسط قلعه ساخته شده . اکثر مردم گرجستان مسیحی ارتدکس هستند و بسیار به مذهب خود معتقد.

مجسمه " مادر " گرجستان و نیز تصویری از مسجد "دو محراب" که به طور مشترک مورد استفاده شیعیان و اهل تسنن تفلیس هست.

تصویر فوق هم از "حمام های سولفور " یا چشمه های آب گرم تفلیس هست که وجه تسمیه این شهر هم به خاطر همین چشمه های آب گرم می باشد.
تفلیس هوایی بسیار بسیار لطیف و خوب دارد و شاید به خاطر همین باشد که تفلیس شهر دختران زیبا رو نیز هست. مردمی خونگرم و مهربان و کمک کننده . کافی هست در شهر آدرس بپرسید با اینکه اکثریت مطلق زبان انگلیسی نمی دانند اما نهایت سعیشان را در کمک به شما می کنند !
شاید همین مشخصه های بالا بیشتر از ساختمان های شهر قابل توجه هستند.

تصاویر بالا هم از کلیسای معروف "سمبا " هستند. کلیسایی با شکوه و مجلل و زیبا ... وقتی وارد کلیسا می شوید فضای عظیم و معماری زیبای کلیسا همراه با بوی عود و ضرب آهنگی غریب شما را تحت تاثیر قرار می دهد .
اینها زیباست . اما کشیش ها کمی تندرو به نظر می آمدند ! گویا کشیشی به یکی از توریست های اروپایی می گفت :" اینها که مسلمان هستند (اشاره به توریست های ایرانی حاضر در کلیسا ) نمی دانم برای چه به کلیسا آمده اند ! اصلا اینها مسلمان هم نیستند و از فرقه گمراهانند !! "
در فرودگاه تفلیس که پیاده می شوید نماینده رستوران ها جلو آمده و به شما خوش آمد می گویند و هر کدام بروشورهایی برای تبلیغ به دستتان می دهند و ناگهان میبینید که در دستتان یک جلد انجیل مقدس به زبان فارسی همراه یک دی وی دی قرار گرفته !!
این هم بسته مخصوص ایرانی هاست انگار !
به نظر شخصی من این تبلیغ زشت و نامناسب هست که ظاهرا از طرف همین تند رو ها در نظر گرفته شده ... تاجایی که من می دونم خوشبختانه در ایران چنین تبلیغ زشتی نیست و مسافر از راه نرسیده دچار بمباران مستقیم تبلیغ مذهبی قرار نمی گیرد . به هرحال خوبی و بدی و زشتی و زیبایی در همه جا هست.
/

بازدید من از کلیسا همزمان بود با برگزاری یک مراسم عروسی . و تصویر ماشین عروس و نمایی از مراسم و ساختمان کلیسا رو مشاهده می کنید.

تفلیس شهری تاریخی است اما وقتی در خیابان های تفلیس قدم می زنید انگار زمان به عقب برگشته ! یک لحظه حس می کنید که در خیابان های اروپا قرن هفدهم و هجدهم دارید قدم می زنید !! ساختمان هایی قدیمی با همان معماری زیبای گذشته ...
یک قسمت از زیبایی تفلیس همین حس تاریخی بودنش هست.

ساختمان پارلمان گرجستان - میدان آزادی - خیابان توریستی تفلیس هم " روستاولی " هست و خیابان زیبای دیگر هم " آغماشنبلی "
غذا در گرجستان ارزان هست (نسبت به ایران ) و البته غذاهای محلی خوشمزه که به ذائقه ما کاملا جور هست . با توجه به تعداد بسیار زیاد مسافران از ترکیه و ایران ... در بیشتر خیابان ها غذای حلال یا گوشت گوساله می تونید پیدا کنید هرچند که گوشت محبوب مردم اونجا pork هست (خوک) .

غذاهای محلی از بالا سمت راست : "خاچاپوری -یه نوع دیگه خاچاپوری (اگه اشتباه نکنم ) - خینگالی " که اولی غذای مغذی هست با زرده خام تخم مرغ که می تونید موقع سفارش بگید بدون تخم مرغ می خواهید . و البته به نظر من سه نفر می تونه یک پرس این غذا رو بخوره ! دومی هم نان بسیار خوشمزه ای هست که داخلش پنیر هست البته نه پنیر معمولی و نه پنیر پیتزا ... و آخری هم خمیری هست که داخلش گوشت چرخ کرده آبدار همراه سبزیجات پخته هست. همه شون خوشمزه بودند !

جوجه کباب هم با لیموناد ترخون ( کلا در رستوران های ترکی ، خوردنی ها و نوشیدنی ها حلال هستند ) در رستوران ترکی قاراباخ Karabak که هم خوشمزه هست و هم ظاهر خوبی داره ..

مرکز خرید هم Tbilisi Mall که محل فروشگاه های مارک دار هست اما زمانی که من رفته بودم 50 درصد تخفیف داشتند ! و با قیمت خوبی اجناس خوب می شد خرید ... بیشتر از 200 لاری هم خرید کنید و پاسپورت همراه تون باشه در مغازه های اونجا اکثرا آرم Tax free دارند و خریدتون رو پلمب می کنند و یه برگه بهتون می دند که اگه بسته بندی رو باز نکنید در فرودگاه می تونید مالیات تون رو پس بگیرید ! خودم یه عینک "ری بن " خریدم 325 لاری و حدود 50 لاری در فرودگاه پس گرفتم ! تازه از من پرسید که به دلار می خوام یا لاری ! و ضمن اینکه مابقی پول های من رو هم به دلار برام تبدیل کرد ... سیستم مالیات و نیز تعویض پول در گرجستان بسیار منظم و عادلانه هست . در ایران که برگشت مالیات نداریم ! فقط مالیات یه چیز پرداختنی از طرف مردم به دولت تعریف میشه ... روز آخر هم به علت نوسانات شدید ارزی صرافان و حتی دلال ها گفتند که ما دلار نمی فروشیم و خوشبختانه من روز قبلش تهیه کرده بودم ... بانک ملت هم برای ارز مسافرتی بهونه آورد که ویزا باید داشته باشی !! وقتی گفتم که ویزای گرجستان در مرز (فرودگاه ) صادر میشه ... همون طور که برای مالزی من از شما گرفتم.... گفتند از " دیشب " بخشنامه اومد که نمیشه !!!
واقعا به بدترین شکل ممکن در بانک ملت برخورد کردند ... من دیگه حوصله نداشتم که بپرسم چرا بخش نامه ها "شب" میاد براتون !
بازار "لیلو" اجناس ارزان و معمولا با کیفیت پایین هست ... مردم گرجستان در زبان انگلیسی خیلی خیلی ضعیف هستند به جز فروشندگان نمایندگی های مارک دار ... به خاطر همین ارتباط برقرار کردن و پیدا کردن دوست تازه در این کشور سخته ... چند نفر ایرانی متخصص و اهل فن ... در هتلی که اقامت داشتم بودند و نهایت تلاششون رو برای یافتن دوستان زیبا روی گرجی انجام دادند ولی به نتیجه نرسیدند و عمده دلیلش هم همین مشکل زبان بود ...
توصیه می کنم هنگام سوار شدن به تاکسی دقت کنید که جلوی تاکسی "صلیب " آویزون باشه (روی داشبورد یا آینه ) و گرنه ممکنه گیر راننده مسلمان بیفتید و تا سه برابر قیمت ازتون مطالبه کنه ! ( صرفا توصیه ای بی طرفانه بود بر مبنای واقعیت و تجربه )
شب گرجی هم در رستوران " Kalanda " بودم که رقص محلی گرجی داشت ضمن اینکه سایر مهمان های رستوران هم (دختران و پسران جوان تفلیس ) رقص بسیار زیبایی اجرا کردند ... شبیه رقص باله بود تقریبا و البته خیلی حرفه ای و زیبا ... با موسیقی گرجی و روسی !

عکس بالا واقعیت تفلیس هست ! یعنی یک عقب ماندگی از زمان کمونیسم که در حال ساخت و بهتر شدن هست .

هرجایی رنگ و بو و فرهنگ خودش رو داره ... قابل مقایسه با یه کشور توریستی مثل "مالزی" نیست اما اگه می خواهید حس سفر به زمان گذشته رو داشته باشید و در یک شهر خوش آب و هوا و زیبا فرهنگی متفاوت ببینید با مردمی خونگرم و غذاهای خوشمزه ... تفلیس می تونه یه انتخاب باشه ...

در ادامه : نا گفته های سفرنامه گرجستان - باتومی -بخش نخست

محسن - تابستان 1393 - تیر-مرداد
/

Submit "سفر به گرجستان - تفلیس  Georgia - Tbilisi" to Google Submit "سفر به گرجستان - تفلیس  Georgia - Tbilisi" to del.icio.us Submit "سفر به گرجستان - تفلیس  Georgia - Tbilisi" to StumbleUpon

Comments