Mohsen

سفر به مالزی - بخش دوم - 2 Malaysia

Rate this Entry
(توضیح : بخش اول نوشته : سفر به مالزی بخش نخست -1 Malaysia - )

(توضیح :برای دیدن تصاویر بزگتر روی عکس ها کلیک کنید )

در شهر الکترونیک یا پایتخت جدید اداری مالزی ساختمان ها و پل های معروف دنیا تا 70 % شبیه سازی شده اند . بناهایی مثل تاج محل ...( تصویر سمت چپ بنای مسجد صورتی است که مختص مالزی هست )

از پل میلو (فرانسه) گرفته تا پل خواجو (اصفهان) . (توضیح عکس سمت راست پل "میلو" نیست اما تصویر سمت چپ بازسازی تقریبی از پل خواجو هست )

علامت 1 جهت تاکید بر "امت واحد" در جاهای مختلف مالزی به چشم می خورد. و تصویر بعدی هم تلکابینی هست که بعد از طی 3600 متر شما را به Genting highlands می برد. که دیدنش حتما توصیه میشه . بزرگترین هتل دنیا که نیمی در ابرهاست ....
/

تصویر سمت راست معبد بودای سوخته است . روایت است که وی مردی شرور بوده و روزی در آتش سوزی به شدت می سوزد و عهد می کند چنانچه زنده بماند مسیر خیر و نیکی را در زندگی پی گیرد و سرنوشت وی به زندگی بود و چنان نیکی کرد که به مقام روحانی رسید و چون سوخته بود به بودای سوخته یا بودای سیاه معروف شد و مقبره اش زیارت گاه اهل معنی شده است.
تصویر سمت چپ هم حدس زدنش سخته !! ولی خوب قبرستان طبقاتی هست !!
روایت هست که چون کسی در این مکان برای مرده خویش دعا بخواند با توجه به طبقاتی بودن فرشته ها دعا را برای همه اموات محاسبه می کنند و چون به این وجه محاسبه باشد لیکن هزینه اجاره نگهداری خاکستر مرده در این بنا گران است !! و هر چه طبقه بالاتر به خدا مقرب تر و هزینه مالی بیشتر !!(من پرسیدم و گفته شد در صورت عدم پرداخت هزینه اجاره خاکستر مرده را به وراث عودت می دهند.)

رسیدیم به بخش بسیار پر معنای کل این مسافرت ! خوب باید بدونیم سرانجام ما چه می شود ؟؟ برای یافتن این موضوع به معبد " بهشت و جهنم " رفتم ! و به جرات می تونم بگم یکی از فلسفی ترین قسمت های سفر همین جا بود !

در مسیری شیب دار و بدون پله (با شیب مناسب برای همه سنین ) از دور کوهی به صورت مارپیچ بالا می رویم .... طبقات جهنم و سپس بهشت طبق باورهای بودایی شبیه سازی شده با مجسمه هایی جالب. در تصویر سمت راست می بینیم که نامه اعمال فرد گناهکار خوانده می شود و فرشتگان به بررسی و Process اعمال وی مشغولند.
در تصویر سمت چپ هم فرد گناهکار عذاب می بیند... در هر قسمت نوع عذاب و نوع گناه شبیه سازی شده ... مثلا گناه فردی که به قولش عمل نمی کرده ... فردی که گران فروش بوده و ... همین طور جوشاندن گناهکار در روغن داغ و فرو کردن نیزه به قسمت های مختلف بدن وی .... موضوعی که برای بازدیدکنندگان ایرانی (خانم ها ) بسیار جالب بود و ما رو چند دقیقه ای متوقف کردند مربوط بود به شکنجه مردی که به همسرش خیانت کرده !! به شوهرانشون گفتند که خوب نگاه کنید !! ( از بابت طنز این مطلب رو نمی نویسم ! واقعا کلی اون قسمت موندیم ... من می خواستم زودتر برم و ببینم بهشت و حوری ها چه خبره :دی منتها خانم ها گفتند که تو هم باید با دقت ببینی که برای آینده ات خوبه و لازم میشه !!!)

خوب بعد از عذاب و شکنجه و پاک شدن از گناهان ( مساله تناسخ و برگشت مجدد به دنیا و رفت و آمدی چند بین دو دنیا ) نهایتا فرد پاک شده می تونه بره بهشت اون هم از این دالان و طبق همین صف و نوبت ....

یکی از مواردی که از اول در ذهنم بود اینکه به ناچار باید تنها به مسافرت برم و شاید بهتر بود اگه این طور نبود ... ولیکن آنچه که در مسافرت دیدم آغاز بحث و دعوا ی زوج جوانی بود که جهت ماه عسل آمده بودند . موضوع دعوا هم اختلاف نظر دو طرف که اول بریم اینجا یا اول بریم اونجا و خرف باید حرف من باشه و ... بعدش دیدم جر و بحث و اظهار نارضایتی دو زوج مسن - پیر مرد و پیر زن که نظر آقا این بود که این همه راه اومدیم و بریم جاهای دیدنی رو ببینیم و نظر خانم که نه بریم مرکز خرید !!! ( توضیح : خدا رحم کنه ! )
حالا این حرف ها تکراری هست موضوع جالب زوجی بودند بسیار آرام ! که ظاهرا هیچ مشکلی نداشتند ... وقتی رسیدیم به قسمت بهشت و همان طور که در تصویر بالا می بینید حوری های بهشتی با ساز و آواز به استقبال بهشتیان می آیند ... با دیدن مجسمه ها بلند گفتم که اگه بهشت بدین سان هست من انگیزه بهشت رفتنم رو از دست دادم !! همون جهنم باحال تر بود ...
خلاصه آقا ( همون زوج) یواش به طرفم اومد و آهسته زیر گوشم گفت : " تو چون مجردی همین الان در بهشت هستی و خودت خبر نداری !! ) من متعجب که شما دیگه چرا !! شما که با هم خوبید .... که بعدها شخص فرزانه ای گفت که یقینا این دو زوج قبل از آمدن ، دعواشون رو گرفته بودند !!(ظاهرا از همه خوشحال تر و بدون دردسرتر خودم بودم و این ابهام هم در ذهنم حل شد )

خوب مسافرت فقط برای دیدن نیست و باید تجربه آموخت و البته به مفاهیم توجه داشت . بزرگترین درس این مسافرت و با مفهوم ترین قسمتش که بیان واقعیت زندگی در یک جمله کوتاه هست مجسمه ای هست که در ابتدای ورودی جهنم هست :

طبق روایت بودا رئیس جهنم یک خانم هست که مجسمه اش را در تصویر بالا می بینید ! در هنگام برگشت از معبد بهشت و جهنم متوجه این واقعیت تکان دهنده شدم که در هر دو دنیا رئیس جهنم خانم ها هستند و این توانایی رو دارند که زندگی شما رو وارد جهنم کنند و از اندیشمند متاهلی روایت شده که تا ازدواج نکنی تصوری از این که جهنم چه طور جایی می تونه باشه نخواهی داشت !
همون طور که من هرچه تعریف کنم و عکس بذارم از مسافرت به مالزی تا خودتون شخصا مسافرت مالزی رو تجربه نکنید درکی از واقعیت مسافرت به این کشور نخواهید داشت !

و آخرین قسمت از خاطره مسافرت من در مالزی رفتن به مزرعه ارگانیک توت فرنگی بود که تصویرش رو می بینید. که باز آقایان خانم ها رو جلوتر فرستادند برای دیدن و خرید توت فرنگی و خودشون دور یک فروشنده جمع شدند و من رو هم به عنوان مترجم احضار کردند تا قیمت " عسل جینسینگ " رو براشون بپرسم و ...
عکس سمت چپ هم مربوط به قسمت باغ وحش sunway lagoon هست .
در مالزی اکثر رستوران ها غذاهای حلال دارند. که هرچند با سلیقه و ذائقه ما ایرانی ها فرق داره ولی خوب یکی از مسایل مهم مسافرت امتحان کردن غذاهای محلی به مقدار کم هست. اگه از فست فودها استفاده کردید به نظر من مرغ burger king نسبتا خوبه و سایر غذا خوری ها به ترتیب Marry Brown و kfc و Mc Donalds بد نیستند ولی رستوران ایرانی هم هست در خیابان "راملی " پشت هتل کنکورد .
و البته رقص محلی مالایی با چوب بامبو رو در سالن نمایش "سالومه " از دست ندید واقعا زیبا و فوق العاده هست و یه آشنایی با فرهنگ مالایی پیدا می کنید . (این سالن فقط یک خیابان با هتل کنکورد فاصله داره و پیاده میشه رفت )

در پایان هم این آهنگ رو گوش کنید :
کد:
http://www.youtube.com/watch?v=hrgyGQUoldY
یک قسمت زیبای این آهنگ : The sun loves to shine in Malaysia هست. که اگه سنگاپور نرید شما هم بر همین عقیده خواهید ماند ...

(توضیح : بخش اول نوشته : سفر به مالزی بخش نخست -1 Malaysia - )

.Mohsen - Winter 2014

Submit "سفر به مالزی - بخش دوم - 2 Malaysia" to Google Submit "سفر به مالزی - بخش دوم - 2 Malaysia" to del.icio.us Submit "سفر به مالزی - بخش دوم - 2 Malaysia" to StumbleUpon

Comments